اخبار
بازدید استاندار از تالاب هورالعظیم
سه شنبه 5 خرداد 1394
استاندار خوزستان به همراه رییس پژوهشکده و جمعی از مسئولان استانی از تالاب هورالعظیم دیدن کردند.

ایشان بعد از بازدید از تالاب هورالعظیم درجلسه کارگروه حفاظت از تالابها و سواحل استان حضور یافت و درخصوص برنامه بازدید خود گفت: حضور ما در منطقه بر ایجاد حساسیت نسبت به حفظ داشته های ملی عنوان نمود و گفت: تالاب هورالعظیم یکی از ثروتهای ملی می باشد که باید برای جبران آسیب هایی که قابل ترمیم است برنامه ریزی نماییم و درخصوص استفاده خردمندانه از تالاب گفت: با توجه به تجربیات دیگر کشورها که که صنعت بدون تعارض درکنار محیط زیست فعالیت می نمایند بهره مند شویم.
استاندار از همه مسئولین استانی خواست تا نسبت به مسائل زیست محیطی استان برخورد نمایند و کسب منابع مالی با آسیب و تخریب محیط زیست دیگر قابل قبول نیست . وی از صنایع خواست برای بهبود محیط زیست صرف هزینه داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه همه اعضای حاضر در جلسه بر اهمیت و حفاظت از تالاب تاکید دارند از همه اعضای کارگروه حفاظت از تالابها و سواحل استان خواست تا با در نظر گرفتن همه ملاحظات چه از نگاه شیلات ، محیط زیست ، وزارت نیرو و هنگ مرزی با یک تصمیم و تعامل همه جانبه برای حفظ تالاب برسند و بهترین راهکار را اتخاذ نمایند که توجه به حقوق مردم در اولویت آن باشد.
وی بر مدیریت شرایط موجود تالاب و برنامه ریزی جهت آب دار شدن سایر مخازن و حفظ سطح آب مخزن فعلی تاکید و جلوگیری از آسیب به آبزیان منطقه را خواستار شد.ایشان رهاسازی آب و احیای تالاب که هدف اصلی کارگروه است را مهم دانست.
استاندار حق آبه تثبیت شده برای تالاب هورالعظیم را یک میلیارد و سیصد میلیون متر مکعب عنوان نمود و گفت: باید برای بخش کشاورزی نیز حق آبه خاصی در نظر گرفته شود که برای تامین آن نیز تلاش می کنیم .
دکتر مقتدایی درخصوص فعالیتهای نفتی در منطقه تالاب نیز گفت: باید نفت به تعهدات خود درخصوص محیط زیست منطقه عمل نماید و آن قسمتهایی که فعالیتهای نفتی به پایان رسیده به حالت اولیه بازگردانده شود .
ایشان با ابراز گله مندی از عدم حضور مسئولین نفت در جلسه گفت: عدم حضور در این جلسه مانع اجرا کردن تصمیمات این کارگروه نخواهد شد و گفت : عدم توجه مسئولین نفت به مسائل زیست محیطی طی مکاتبه ای عدم پایبندی این وزارتخانه را به تعهدات زیست محیطی به مسئولین اعلام گردد.
وی در پایان خواستار بازگشایی تمام دریچه های بسته شده تالاب شد و گفت: برای بازگشایی این دریجه ها باید از همه امکانات استفاده شد و از محیط زیست نیز خواست تا با قدرت بیشتر به عنوان یک دستگاه حاکمیتی در حوزه حفاظت از تالاب وارد عمل شود و با مخربین تالاب بر اساس قانون برخورد نماید.

 


تعداد بازديد:1106