اخبار
بازدید استاندار خوزستان از ایستگاه دریایی بندر امام خمینی (ره)
چهار شنبه 6 خرداد 1394
استاندار خوزستان به همراه جمعی از مدیران ارشد استان ازایستگاه دریایی بندر امام خمینی (ره) دیدار کرد.

بازدید استاندار خوزستان از ایستگاه دریایی بندر امام خمینی (ره)

ساعت حدود 7 روز دوشنبه مورخة 31/1/94 استاندار محترم خوزستان جناب دکتر مقتدایی در رأس هیئتی از مدیران ارشد استان عازم بازدید از ایستگاه تحقیقاتی ماهیان دریایی بندر امام (ره) وابسته به پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور شدند. این برنامه که حدود یک روز کاری طول کشید با استماع گزارشی در خصوص فعالیتها، دستاوردها و موفقیتهای مهم ایستگاه در طول فعالیت خود آغاز گردید که توسط آقای دکتر مرمضی رئیس پژوهشکده به صورت پاورپوینت ارائه گردید. سپس دکتر مقتدایی در معیت مدیران همراه از جمله آقای مهندس حاجتی معاون برنامه‌ریزی استانداری، مهندس چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مهندس لاهیجان‌زاده مدیر کل محیط زیست، دکتر مغینمی مدیر کل شیلات، مهندس عبداللهی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان، فرماندار ماهشهر، مشاور استاندار و مدیر کل روابط عمومی استانداری و جمعی دیگر از مدیران استان همراه با خبرنگاران واحد مرکزی خبر و نمایندگان رسانه‌های گروهی از بخش‌های مختلف ایستگاه بازدید نموده و در جریان فعالیتهای متنوع ایستگاه در زمینه های غذای زنده، تولید لارو و بچه ماهی، مولد سازی و تکثیر گونه‌های مهم دریایی از جمله صبیتی و هامور و دستاوردهای مهم حاصل شده قرار گرفتند. در این بازدید استاندار محترم ضمن مشاهدة فعالیتها و عملکرد ایستگاه با دقت و اشتیاق به توضیحات ارائه شده گوش فرا داده و از جزئیات تحقیقات صورت گرفته و پیچیدگی های فنی آن مطلع شدند.
آقای دکتر مقتدایی و هیئت همراه پس از بازدید از ایستگاه از قفس‌های دریایی نصب شده توسط بخش خصوصی همکار با ایستگاه و سالن پرورش بچه ماهی مرتبط بازدید کردند. بچه ماهی قفس های مذکور با همکاری ایستگاه تأمین می‌شود. این بازدید با استفاده از قایق صورت گرفت.
در طی این بازدید دکتر مرمضی با اشاره به توانایی‌های پژوهشکده در بیوتکنیک تکثیر و پرورش ماهیان هامور، شانک و صبیتی به تشریح فعالیت‌های پژوهشکده پرداخت.
گزارش بازدید به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد:
• ارائه گزارش درباره اقدامات و دستاوردهای پژوهشکده توسط دکتر مرمضی رئیس پژوهشکده.
• بازدید از بخش‌ غذای زنده.
• بازدید از بخش تکثیر لاروی.
• بازدید از بخش مولدین ماهی هامور.
• بازدید از سازه‌های مصنوعی آماده شده در محوطه سایت شیلات و ایستگاه مربوط به زیستگاههای مصنوعی که در قالب پروژه‌های مشترک بین شیلات و پژوهشکده در حال پیگیری است.
• بازدید از قفس‌های دریایی بخش خصوصی که بچه ماهی آن با پشتیبانی ایستگاه تأمین می¬شود.
• بازدید از پساب پتروشیمی در منطقه ساحلی بندر امام.
آقای دکتر مقتدایی ضمن مصاحبة خود با واحد مرکزی خبر و دیگر رسانه¬ها بر اهمیت فعالیتهای پژوهشی ایستگاه و گسترش و تأثیرگذاری دستاوردهای مهم آن در زمینة توسعة صنعت آبزی پروری دریایی علیرغم نواقص و محدویتهای موجود در زیر ساختها و تجهیزات ایستگاه پرداخته و بر لزوم حمایت ملی و استانی و تقویت زیر ساختهای آن تأکید نمودند.
ایشان در پاسخ به این سؤال که چه تصمیماتی برای توسعه این ایستگاه گرفته شده گفت: علیرغم امکانات محدود شیلات، این پژوهشکده کارهای در خور تقدیری را انجام داده است که می بایست با حمایتهای ملی و استانی امکانات و زیر ساختهای آن تقویت و به روز شوند.
دکتر مقتدایی همچنین با تقدیر از مدیریت پژوهشکده گفت: پژوهشکده آبزیان با حداقل امکانات و با حمایت شیلات خوزستان، آبزیان بومی و غیر بومی را به گونه‌ای مدیریت کرده که بومی سازی‌ها انجام شده و تولید و تکثیر را به حد انبوه رسانده‌اند، به طوری که به موازات آن پرورش به صورت طبیعی در قفس و در شرایط محیطی معمولی دریا نیز صورت گرفته است که پشتوانة خوبی برای توسعه و تجاری سازی این صنعت محسوب می‌شود.
دکتر مقتدایی با اشاره به ایستگاه‌های مطالعاتی آبزیان گفت: مشابه این ایستگاه را در هرمزگان و کشورهای خارجی همچون نروژ و کویت مشاهده نموده که با و جود امکانات وسیعی که در اختیار دارند کارهایی که انجام داده‌اند با دستاوردهای این ایستگاه قابل مقایسه نیست.
دکتر مقتدایی در ادامه بر لزوم اختصاص اعتبارات به این پژوهشکده در دو بخش استانی و ملی تأکید نموده و اظهار کرد: در بخش اعتبارات ملی، کاری مشترک با شیلات کشور در قالب ستاد توسعه شیلات خوزستان را انجام می‌دهیم که این کار مشترک می‌تواند امکانات را به این سمت هدایت کند و به این دلیل از فعالیتها و تلاش‌های صورت گرفته توسط پرسنل ایستگاه و مدیریت آن و نیز از مدیریت پژوهشکده تقدیر نمود.
لازم به ذکر است که این اولین بازدید استاندار استان از فعالیتهای تحقیقاتی شیلاتی استان بوده است که برای این منظور وقت خاصی منظور می شود. علی رغم اینکه در استان خوزستان فعالیت شیلاتی اولویت اول نبوده و فعالیتهای مهمی نظیر نفت، پتروشیمی، کشاورزی ، فولاد ، بندر و دریانوردی و ... به دلیل نقش بزرگی که در اقتصاد ملی دارند همواره در اولویت نخست مدیران ارشد استان محسوب می‌شوند، اختصاص وقت خاص و کامل به فعالیتهای تحقیقاتی شیلاتی نشان از ایجاد تحول و نگرش جدید به این مقوله در استان است.

 


تعداد بازديد:1144